PODRÓŻNIK- co warto zwiedzić w Paryżu.

Paryż- miasto zakochanych, do którego każda para powinna się udać. Ale co oprócz romantycznych wieczorów warto robić w ciągu dnia? Zobacz co warto zobaczyć w Paryżu.

 

Jeśli śledzicie boga to zapewne wiecie, że ten wpis jest ostatnim z serii 3 wpisów o wycieczce do PARYŻA.

 

I WPIS -> PODRÓŻNIK – jak zorganizować wyjazd do Paryża

II WPIS-> PODRÓŻNIK – czym zwiedzać Paryż- rozkład komunikacji miejskiej w Paryżu.

 

Gdy już wiecie jak dotrzeć do Paryża oraz jak się po nim poruszać teraz przyszedł czas by powiedzieć Wam co warto zwiedzić w stolicy FRANCJI.

Chciałabym przedstawić Wam topowe lokalizacje, które spokojnie ogarniecie podczas weekendowego wyjazdu.

 

 WIEŻA EIFFLA

 


 

 

To jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów Paryża, jak nie całej Francji.

Wieżę Eiffla wybudowano z okazji wystawy światowej zorganizowanej na stuletnią rocznicę rewolucji francuskiej. Wieża posłużyła jako brama wejściowa na tereny wystawy. Po 20 latach od zakończenia wystawy Wieża Eiffla miała zostać rozebrana, ale dla potrzeb laboratorium metrologicznego oraz aerodynamicznego ją pozostawiono. Nazwano ją od nazwiska jej budowniczego, francuskiego inżyniera budowy mostów Aleksandra Gustawa Eiffla. Budowla składa się z ponad 18000 elementów połączonych ze sobą ponad 2,5 milionami nitów i waży około 10500 ton. Najwyższą wieżę świata zbudował zespół 250 mężczyzn w tempie, które uznano za fenomenalne. Na pierwszym piętrze znalazła się restauracja, a na drugim tarasie, na wysokości 116 metrów miała biuro gazeta Le Figaro. Na trzeci taras prowadzą windy oraz schody. Wieża utrzymała status najwyższej budowli świata aż do roku 1929, gdy w Nowym Jorku wzniesiono biurowiec Chryslera. Wieża jest odmalowywana co 7 lat, zużywa się na to 50 ton ciemno-brązowej farby. Od czasu otwarcia budowli do dziś wieżę odwiedziło ponad 167 milionów ludzi. Corocznie budowla przyciąga 3 miliony ludzi. Nazwiska 72 francuskich naukowców i sławnych ludzi umieszczone są na około budowli, po 18 nazwisk z każdej strony. Licząc od samej ziemi jest 347 stopni do pierwszej platformy, 674 stopnie do drugiej i 1710 stopni do małej platformy na szczycie wieży. W przejrzysty i bezchmurny dzień możliwe jest zobaczenie ze szczytu wieży Eiffli terenów położonych o 42 mile w każdą stronę.

 

POLA ELIZEJSKIE

 

 

reprezentacyjna aleja Paryża, łącząca plac Zgody  z placem Charles’a De Gaulle’a, na którym znajduje się Łuk Tryumfalny. Pola Elizejskie rozciągają się na odcinku 1910 metrów w VIII dzielnicy, w północno-zachodniej części centralnego Paryża. Pola Elizejskie z licznymi teatrami, restauracjami, kinami i ekskluzywnymi sklepami są miejscem często odwiedzanym przez turystów. W pobliżu znajduje się Pałac Elizejski z ogrodem.

 

 


 

PLAC ZGODY

 

 

 


 

 

Jest to duży i reprezentacyjny plac między Polami Elizejskimi a Ogrodami Tuileries. Plac należy do największych tego typu obiektów urbanistycznych na świecie, sięgając wielkości 84 tysięcy metrów kwadratowych, czyli ponad ośmiu hektarów. Nie sposób więc go nie zauważyć w czasie przejażdżki przez centrum francuskiej metropolii.

 

Dominującym obiektem na placu jest jednak mierzący 23 m obelisk, który został podarowany w XIX wieku dla króla Ludwika Filipa przez wicekróla Egiptu. Pochodzi wprost z Teb, ze świątyni Ramzesa II. Ciekawostką jest fakt, że obelisk pełni funkcję zegara słonecznego, co plasuje  go największym tego typu chronometrem na świecie.

 

 

KATEDRA NOTRE DAME

 


 

 

Gotycka katedra, która swoją sławie zyskała za sprawą powieści Dzwonnik z Notre Dame Viktora Hugo. Katedra zlokalizowana jest na wyspie CITE.

 

Do katedry wejść można bezpłatnie. Z kolei wejście na wieżę katedry możliwe jest codziennie, a godziny zależą od sezonu (kwiecień – wrzesień) – od 10:00 do 18:30 (październik- marzec) – od 10:00 do 17:30)Ostatnie wejście możliwe jest na 60 minut przed zamknięciem wieży . Wieża jest nieczynna 1. stycznia, 1. maja oraz 25. grudnia.  Cena normalnego biletu wstępu to 10€, bilet ulgowy zakupimy w cenie 8€. Co ważne i ciekawe bezpłatnie mogą wejść osoby poniżej 18. roku życia oraz obywatele UE do do 25. roku życia.  Z kolei skarbiec można zwiedzać codziennie (w zakrystii) w różnych godzinach: od poniedziałku do piątku 9:30 – 18:00, w soboty 9:30 – 18:30 oraz w niedzielę od 13:30 do 18:30. Ceny biletu to odpowiednio 4 € i 2 €.  Wejście do krypty archeologicznej znajduje się na placu katedralnym,koszt normalnego biletu to 8€, a biletu ulgowy kosztuje 6€ (dla osób w wieku 18 – 26 lat), bezpłatne wejście jest dla osób poniżej 18. roku życia.

 

LUWR

 

 


 

 

Kiedyś Pałac Królewski, a teraz Muzeum, które warto odwiedzić i obowiązkowy punkt zwiedzania Paryża. Jest to jedno z największych muzeów na świecie. Luwr położony jest między Rue de Rivioli i prawym brzegiem Sekwany oraz ogrodami Tuileries i Rue du Louvre w obrębie Pierwszej Dzielnicy.

 

 


 

Cena biletu to 15 za osobę. W sezonie często spotkacie się z dość długimi kolejkami dlatego uzbrojcie się w cierpliwość.

 

PANTEON

 


 

 

Budowla w Dzielnicy Łacińskiej Paryża, wzniesiona pod koniec XVIII wieku jako kościół pod wezwaniem świętej Genowefy. Od 1885 roku pełni rolę mauzoleum wybitnych Francuzów. W Tej dzielnicy znajdziecie też wąskie uliczki oraz Sorbonę .

 

 

Pozdrawiam Annapoint  🙂

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *