PODRÓŻNIK

JAK ZAPLANOWAĆ WAKACJE?

Lato… Każdy na nie czeka z utęsknieniem. To czas kiedy zdecydowanie częściej planujemy podróże te krajowe, ale także te zagraniczne. Jak zaplanować idealne wakacje?

 

 

 

Niezależnie od tego w jak długą podróż  chcesz się wybrać, planowanie to jedna z najważniejszych czynności. Miejsce  podróży, to czy jesteś nastawiony na zwiedzanie czy bardziej plażing, jaki masz budżet, a także środki transportu jakie chcesz wybrać mają kluczowe znaczenie podczas planowania.

 

Jeśli śledzisz mnie od dłuższego czasu pewnie wiesz, że  Hiszpania to kraj, do którego uwielbiamy jeździć.  Pewnie jesteś ciekawy w jaki sposób zorganizować taką podróż?

 

 

PLANOWANIE INDYWIDUALNE

Jeśli chcesz całkowicie samodzielnie zorganizować wakacje weź kartkę i wypisz punkty, które musisz uwzględnić planując podróż.

 

  1. MIEJSCE

 

 

To podstawa planowania podróży. Od tego gdzie chcesz jechać uzależnione będą kolejny punkty, które musimy zaplanować.

Zdecydowanie prostsza będzie podróż krajowa. W tę możesz wybrać się już samochodem nie musząc martwić się o połączenia. Pamiętaj jednak, aby koniecznie sprawdzić stan samochodu przed wyjazdem, aby w drodze nie spotkała cię niemiła niespodzianka.

 

Decydując się na podróż zagraniczną najlepszym środkiem transportu jest samolot, którym w kilka godzin przeniesiesz się na egzotyczne plaże czy ulice wielkich metropolii. Jeśli chcesz znaleźć najtańsze i najlepsze połączenie skorzystaj z wyszukiwarek lotów, czy tanich linii lotniczych. Wybierając linię lotniczą zawsze zwróć uwagę na to jaką wielkość bagażu masz w cenie biletu, jakiego rozmiaru walizka kwalifikuje się jako bagaż podręczny, a jaki obliguje Cię do nadania go do luku bagażowego za stosowną opłatą. Weź pod uwagę położenie lotniska, czy jest blisko twojego miejsca zamieszkania, czy na lotnisko jedziesz sam ( wtedy do kosztów wycieczki musisz doliczyć opłatę za parking przy lotnisku), czy może lotnisko jest tak położone że możesz do niego dotrzeć za pomocą środków komunikacji miejskiej czy masz kogoś kto zawiezie cię na lotnisko, a po powrocie będzie na ciebie czekać na hali przylotów.

 

 


 

 

 

 

2.  BUDŻET

 

 

 

Jeśli twój budżet jest nieograniczony… jesteś mega szczęściarzem, cały świat stoi przed Tobą otworem. Jeśli jednak twój budżet jest ograniczony wybieraj miejsca, które są z zasięgu Twojej kieszeni. Najgorszym rozwiązaniem jest zadłużać się, aby wybrać się na wakacje życia. Wychodzę z założenia, że najlepiej nazbierać sobie na wakacje, niż potem spłacać je przez kolejne kilka lat.

Na kartce napisz sobie jaki masz budżet a potem podziel go na kategorie:

– transport,

– nocleg,

– jedzenie,

– zwiedzanie ( bilety, wejściówki),

 

 


 

 

 

 

Zawsze jednak daj sobie bufor bezpieczeństwa finansowego. Zabierz ze sobą kilkadziesiąt euro więcej, bo nigdy nie wiadomo co może Ci się przytrafić. Jeśli przywieziesz je ze sobą z powrotem będziesz mieć budżet na kolejne wyjazdy. Nic nie zginie 🙂

 

 

 

3. NOCLEG

 

 

 

To bardzo ważna część planowania wyjazdu. W sieci znaleźć możecie masę wyszukiwarek noclegów.  Jeśli podróżujecie do stolic miast zwróćcie uwagę, czy pokój albo mieszkanie, które chcecie zarezerwować jest blisko plaży, centrum (wtedy będzie droższe), zabytków, środków komunikacji miejskiej, aby szybko móc się przemieszczać po mieście. Czasem warto dołożyć kilkadziesiąt złotych do pokoju bliżej centrum, niż wydawać je na bilety komunikacji miejskiej, które są mega drogie. Podczas rezerwacji noclegu zadajcie sobie także pytanie HOTEL czy MIESZKANIE ?

Jeśli podczas wyjazdu planujecie sami sobie gotować, a nie stołować się na mieście to mieszkanie będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Jeśli natomiast chcecie spróbować lokalnej kuchni i Wasze posiłki jeść będziecie w knajpach to nie ma sensu przepłacać za mieszkanie, hotel będzie dobrym rozwiązaniem.

 

 

4. MAPA / PRZEWODNIK

 

 

Wybierając się na wycieczkę do miasta, czy na wakacje z twarzą w tle nie zapomnij zabrać ze sobą mapy, czy przewodnika, aby sprawnie poruszać się po mieście. Zaznacz miejsca, które chcesz odwiedzić, a potem odhaczaj je na swojej liście.

 

 


 

 

 

PODRÓŻOWANIE Z BIUREM PODRÓŻY

 

 

 

Jeśli jesteś większym leniuchem, czy może boisz się sam planować podróż,  idealnym rozwiązaniem jest wykupienie wakacji w biurze podróży. Masz wtedy pewność, że Twoje wakacje będą zaplanowane od A-Z, a jedyne w co musisz przygotować to dobry nastrój.

Według mnie najlepiej korzystać z usług biura podróży chcąc spędzić wakacje za granicą. Wtedy przelot zakwaterowanie, czy posiłki są już wliczone w cenę wycieczki.  Jeśli wolisz podróżować w ten sposób wejdź tutaj i wybierz swoje wymarzone wakacje w mega atrakcyjnych cenach. Zdecydowanie łatwiej będzie ci się podróżować z biurem podróży jeśli wybierzesz egzotyczne lokalizacje. To znacznie ułatwia sprawy logistyczne, które podczas takich podróży są skomplikowane.

 

 


 

 

 

Dodatkowo w sezonie a ten 2018r zbliża się coraz większymi krokami bardzo dużo hoteli jest już zarezerwowanych i po prostu niedostępnych dlatego opcja wakacji z biurem podróży jest dobrym pomysłem. Biura zawsze mają bazę noclegową i masę terminów, z których każdy znajdzie coś dla siebie.

 

Opcja podróżowania z biurem podróży na pewno jest bardziej wygodna dla osób, które maja już dzieci. Kurorty często mają strefy przeznaczone do zabaw, czy płytkie baseny. Nie musimy się wtedy martwić o zapewnienie dziecku atrakcji podczas wyjazdu, a sam możesz się oddać kąpielom słonecznym.

 

Którą wersję podróżowania wybierasz? Koniecznie dajcie mi znać w komentarzach.

 

 

Pozdrawiam Annapoint 🙂

 

 

 

 

 

10 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *