lifestyle

WAKACJE CZY PRZEPROWADZKA DO POLSKI – CZY JESTEŚMY ATRAKCYJNYM MIEJSCEM DLA CUDZOZIEMCÓW

Wakacje nad gorącym morzem w krajach na zachód od nas są celem wielu z nas. Na ulicach większych miast widać coraz więcej cudzoziemców, którzy postanawiają nie tylko zostać na wakacje, ale też osiedlić się w Polsce.

 

 

 

Często narzekamy na miejsce w którym mieszkamy bo pogoda jest średnia, sąsiedzi nie tacy jak byśmy sobie tego życzyli bo nie zgadzamy się z działaniem rządzących. Wtedy w naszej głowie pojawiają się myśli o zmianie nie tyle miejsca co kraju zamieszkania. jest jednak wiele narodowości, które za miejsce swojego osiedlenia wybierają Polskę. Często też do Polski wracają osoby, które całe urodziły się za granicą, ale mają polskie korzenie.

 

 

Choć jak wiemy Polska jest zamknięta na przyjazd uchodźców, ale osoby innej narodowości coraz częściej do nas przyjeżdżają z zamiarem studiów, pracy a co za tym idzie mają w planach stałe osiedlenie się w kraju. Życie w obcym kraju jest trudne. O czym należy pamiętać, aby w Polsce cudzoziemcowi żyło się jak w domu.

Planując osiedlenie się w innym kraju należy pomyśleć absolutnie o wszystkim począwszy od  miasta, które wybierzemy skończywszy na dokumentach, które ułatwiają pobyt w kraju.

 

 

Dla osób z krajów takich jak: Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Estonia, Gruzja, Kazachstan, Kirgistan, Litwa, Łotwa, Republiki Mołdowy, Federacji Rosyjskiej, Tadżykistanu, Turkmenistanu, Ukrainy lub Uzbekistanu w Polsce wydawana jest Karta Polaka.

 

 

 

CO TO KARTA POLAKA?

 

 

Karta Polaka jest dokumentem, który potwierdza przynależność cudzoziemca do Narodu Polskiego. Posiadając Kartę Polaka obcokrajowiec zyskuje liczne uprawnienia, które zdecydowanie ułatwiają funkcjonowanie w Polsce.

 

 

 

 

 

 

 

JAKIE UPRAWNIENIA DAJE KARTA POLAKA?

 

 

 

Osoby posiadające kartę Polaka mają o wiele większe przywileje niż inni obcokrajowcy. Dają one dużo wolności i możliwości rozwoju.

Osoba posiadająca Kartę Polaka ma:

 

 

  • możliwość podjęcia na terenie Polski legalnej pracy bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę.

  • możliwość prowadzenia w Polsce działalności gospodarczej na takich samych zasadach, jak obywatele polscy.

  • możliwość bezpłatnego uczenia się w polskich szkołach

  • możliwość uzyskania wizy pobytowej długoterminowej bez opłat

  • możliwość skorzystania w nagłym przypadku z bezpłatnej opieki zdrowotnej

  • 37% ulga na przejazdy koleją na terenie Polski

 

 

 

 

Na rynku istnieje wiele form, które oferują kompleksową pomoc w załatwieniu formalności związanych z załatwieniem karty. Uważam, że warto oddać się w ręce specjalistów, bo wtedy przejście przez cały proces jest dużo łatwiejsze i mniej stresujące.

 

 

Jestem ciekawa czy znacie osoby, które posiadają taką kartę, a może sami jesteście posiadaczami tej karty?

 

Pozdrawiam Annapoint 🙂

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *